Het Franse Agentschap voor de Veiligheid van Gezondheidsproducten (AFSSAPS) raadt aan koorts bij kinderen jonger dan 16 jaar in eerste instantie te behandelen met paracetamol en niet met aspirine.

Acetylsalicylzuur (ASZ of aspirine) werd immers in verband gebracht met een miniem risico van optreden van het syndroom van Reye, een zeldzame aandoening van de hersenen en de lever. In de Verenigde Staten werd in het begin van de jaren '80 een verband vastgesteld tussen de inname van ASZ bij een acute virale infectie en het optreden van het syndroom van Reye, vooral bij kinderen.
XXX |
Symptomen
- Aanhouden of wederoptreden van de symptomen van de initiële virale ziekte.
- Persoonlijkheidsveranderingen met hyperactiviteit, agressiviteit, verwardheid en angst.
- Frequent braken of misselijkheid, stuipen en delirium gaande tot coma.
In de praktijk
Aspirine, paracetamol en ibuprofen doen de koorts bij kinderen even goed dalen. Maar gezien het weliswaar minieme risico van het syndroom van Reye bij gebruik van ASZ, wordt aanbevolen eerst paracetamol te gebruiken bij kinderen jonger dan 16 jaar met koorts. Paracetamol wordt immers in therapeutische dosis goed verdragen. De aanbevolen dosis bedraagt 60 mg/kg/dag in 4 innamen, ofwel 15 mg/kg om de 6 uur. Als de koorts aanhoudt, moet u uw arts raadplegen.
Zelfs bij een virusziekte zoals windpokken (varicella) of een griepachtig syndroom mag u kinderen geen aspirine geven zonder het advies van een arts. |