Wat doet de liefde duren?
Wij geven u alvast een verslag van het resultaat van het denkwerk van een aantal psychologen.
Shelly L. Gable (1) wijst op een criterium dat koppels op weg zou helpen naar een lang leven: enthousiasme voor het succes van de partner. Als uw partner bijvoorbeeld promotie maakt, kunt u gelukkig zijn en dat ook duidelijk maken. Of u vindt hét stuk dat aan de collectie van wat dan ook van uw partner ontbrak, en hij is door het dolle heen. Dergelijk gedeeld enthousiasme is een gezondheidsindicator voor uw leven als koppel. Als u blij kunt zijn om het geluk van uw partner en uw partner om uw geluk, dan is uw relatie goed en heeft ze een grote slaagkans op lange termijn.
Maar als dat succes of geluk u onverschillig laat of, erger nog, jaloers, dan is de kans groot dat u niet het meest solide koppel ooit bent. Dat is dan te wijten aan uw gedrag. Dit aspect van een leven als koppel werd bestudeerd door koppels te filmen terwijl ze over hun successen en hun mislukkingen praatten en vooral het analyseren van de reacties daarop. Koppels die lief en leed delen, zijn hechter dan andere stellen, zo bleek uit de twee maanden durende follow-up. Twee maanden is niet veel, maar toch stemt het onderzoeksresultaat tot nadenken.
John Gottman (2) stelt dat het geheim van een gelukkig koppel in de capaciteit zit om de dromen van de partner te accepteren. Als die partner er bijvoorbeeld van droomt om zanger te worden, dan moet men die droom respecteren, ook als die droom u onbereikbaar of vreemd lijkt. Door uw partner aan te moedigen, maakt u hem gelukkig.
Wilt uw uitverkorene de beste politieroman van de lage landen schrijven, dan kunt u hem aanmoedigen als u in hem gelooft, wat een uitstekende zaak is voor het koppel.
Maakt u daarentegen de dromen van uw partner stuk, dan bereikt u het omgekeerde effect. Het komt er op aan om dromen te delen en om er over te durven praten.
Yvon Dallaire (3), een Canadese psycholoog, heeft ook een paar bedenkingen over gelukkige koppels. Hij stelt vast dat dergelijke koppels samen actief
aandacht besteden aan het vinden geluk en plezier dat ze kunnen delen eerder dan aan het oplossen van conflicten. 'Omdat ze veel positieve gevoelens accumuleren worden opmerkingen die ongelukkige koppels als kritiek of een persoonlijke aanval zouden beschouwen niet als een dramatisch incident gezien omdat het positieve overweegt. Ook als die opmerkingen scherp geformuleerd zijn of als er geroepen wordt.
Het is overigens makkelijker om pret te maken dan ruzie. Een van de geheimen van gelukkige koppels is het samen zoeken naar geluk en plezier.
U kunt zeggen dat al deze bedenkingen niet meer zijn dan een kwestie van gezond verstand. En het is zo dat koppels die lang samen blijven wellicht zelf wel weten hoe dat komt, zonder eerst op zoek te gaan naar wetenschappelijke bewijzen. Intuïtie, subtiliteit en aandacht voor de andere zijn wellicht net zo efficiënt als het advies van specialisten!
Pub
Uw interactief gedeelte over Welzijn
Neem deel aan de meest actieve discussies
-
Dag ricardo, Wat je vrouw doet is zeker niet goed te keuren,zeker niet als je zoveel ...
Door poesje78 14/05/2012 - 21h36
1482 raadplegingen -
Door Ree. 04/05/2012 - 21h34
320 raadplegingen -
! Falun Dafa is een oefenmethode die een betere gezondheid en innerlijke rust gebracht heeft aan ...
Door Karin63 23/09/2011 - 14h42
207 raadplegingen -
Door saartje1980 16/04/2012 - 23h20
1402 raadplegingen -
Karel, je buikspieren zitten inderdaad nog onder je vetlaag, maar lokale oefeningen (zoals ...
Door Ree. 29/03/2012 - 20h18
2073 raadplegingen
-
Door ricardo1961 08/04/2012 - 18h26
1482 raadplegingen -
Hallo, Ik ben 28 jaar, maar ben heel onzeker van mezelf en heb een groot gebrek aan ...
Door Sofie 05/10/2011 - 11h03
788 raadplegingen -
Door saartje1980 12/01/2012 - 15h28
1402 raadplegingen -
De laatste jaren heb ik een buikje gekweekt en ik zou graag terug een wat strakkere buik hebben! ...
Door Karel 26/01/2011 - 14h40
2073 raadplegingen -
Wat bedoel je met : De intensiteit van de belasting mag niet meer dan twee derde hoger liggen ...
Door doke2 25/11/2011 - 15h48
320 raadplegingen
-
Door ricardo1961 08/04/2012 - 18h26
1482 raadplegingen -
Door saartje1980 12/01/2012 - 15h28
1402 raadplegingen -
Wat bedoel je met : De intensiteit van de belasting mag niet meer dan twee derde hoger liggen ...
Door doke2 25/11/2011 - 15h48
320 raadplegingen -
Hallo, Ik ben 28 jaar, maar ben heel onzeker van mezelf en heb een groot gebrek aan ...
Door Sofie 05/10/2011 - 11h03
788 raadplegingen -
! Falun Dafa is een oefenmethode die een betere gezondheid en innerlijke rust gebracht heeft aan ...
Door Karin63 23/09/2011 - 11h21
207 raadplegingen








