• rating
    • rating
    • rating
    • rating
    • rating
    0 mening
  • Raadplegingen (211)
  • Commentaren (0)

Soja: goed nieuws uit wetenschappelijke hoek

Soja: goed nieuws uit wetenschappelijke hoek
De producten op basis van soja worden al jaar en dag gegeten in tal van Aziatische landen. Sinds enkele jaren heeft ook de internationale wetenschappelijke wereld er belangstelling voor, in die mate zelfs dat beproefde producten zoals melk of vlees in de schaduw dreigen te komen staan. De voorbije jaren zijn er maar liefst 9000 artikelen over verschenen in wetenschappelijke tijdschriften. Wat levert ons die plotselinge belangstelling voor een op het eerste gezicht ordinaire peulvrucht op?

Een peulvrucht vol goede eigenschappen

De sojaboon is een van de weinige gewassen die eiwitten bevatten die kwalitatief te vergelijken zijn met dierlijke eiwitten. Op één essentieel aminozuur na, methionine, zijn ze allemaal in voldoende hoeveelheden aanwezig, en dat is opmerkelijk. Ook over het vetgehalte van soja niets dan goeds: er zitten weinig verzadigde vetzuren in (logisch, want het is een plant), en, grote uitzondering in de natuur, er zitten heel veel omega 3-vetzuren in. Daarbovenop bevat de plant sterke antioxidanten, isoflavonen, een stevige portie vezels en een brede waaier aan vitamines en mineralen. Dat verklaart meteen ook de grote aantrekkingskracht van deze peulvrucht in de voeding.

Onder de wetenschappelijke loep

De resultaten van het wetenschappelijke onderzoek lijken er intussen op te wijzen dat bepaalde bestanddelen van de sojaboon - vooral de isoflavonen in soja - het risico op bepaalde chronische ziekten direct verminderen. Dat is alvast de mening van professor Mark Messina (Loma Linda University - USA), een van de beste experts ter wereld op dit gebied. Dat het soja-eiwit een cholesterolverlagend effect heeft, is al meer dan 40 jaar bekend, al is dat effect kleiner dan vroeger werd aangenomen. De laatste gegevens wijzen toch op een vermindering van de slechte cholesterol van 3 tot5%. Dat is hoe dan ook een significante daling op het vlak van de volksgezondheid: wetenschappers gaan ervan uit dat een daling van de LDL-cholesterol (de 'slechte' cholesterol) met 1% het risico op kransslagaderaandoeningen met 2 tot 4% kan verminderen. Hoewel het nog te vroeg is om definitieve conclusies te trekken, lijkt het erop dat producten op basis van soja heel erg geschikt zijn voor vrouwen in de menopauze, onder meer als remedie tegen opvliegers en ter voorkoming van osteoporose. Maar er is nog bijkomend onderzoek nodig, en dat geldt ook voor het veelbelovende domein van de preventie van kanker.

Artikel gepubliceerd door op 31/10/2006

Bronnen: Vierde internationaal congres Soy & Health 2006, 12-13 oktober, Dusseldorf, Duitsland.

Vindt u het artikel interessant?
 

Pub