• rating
    • rating
    • rating
    • rating
    • rating
    0 mening
  • Raadplegingen (3518)
  • Commentaren (0)

Roep het zweten een halt toe

Roep het zweten een halt toe
Zweten is een natuurlijk fenomeen dat het lichaam helpt om zijn temperatuur van 37°C te behouden als het kwik stijgt. Zweet, het gevolg van de werking van de zweetklieren, zorgt voor een goede warmteregeling van het lichaam en ontdoet het van zijn afvalstoffen. Maar als we meer zweten dan nodig, kan dat hinderlijk worden voor ons en onze omgeving... Hieronder enkele tips om onaangename vlekken en geurtjes te bestrijden.

Niet op gelijke voet

Niet iedereen zweet evenveel. Ongeveer een halve liter zweet per dag is een normale afscheiding. Maar onder invloed van stress, van een fysieke inspanning of van de omgevingswarmte kunnen de zweetklieren tot 2 druppels zweet per seconde afscheiden.
Eén op de vier vrouwen zou last hebben van een ongewoon hoge werking van de zweetklieren. Dit fenomeen noemen we hyperhidrosis of overmatig zweten. De oorzaken van dit op hol slaan van de zweetklieren kunnen psychosomatisch zijn (stress, angst), medicamenteus (de meest voorkomende geneesmiddelen zijn pilocarpine, aspirine, insuline, niacine, antidepressiva...), endocrien (menopauze, een te lage bloedsuikerspiegel, hyperthyroïdie...), neurologisch (bijvoorbeeld letsels in het centrale zenuwstelsel met gedeeltelijke verlamming als gevolg) of ze kunnen te maken hebben met de voeding (cafeïne, thee, cola, chocolade, scherpe kruiden).

Als we overmatig zweten...

Als de hoeveelheid zweet die we produceren ver boven het volume ligt dat voor de warmteregeling van ons lichaam nodig is, spreken we van hyperhidrosis (overmatig zweten).
De term hyperhidrosis slaat op meerdere fysiopathologische patronen:
- Algemene hyperhidrosis, komt vrij zelden voor en verschijnt al op jonge leeftijd. Het zweten is vaak permanent.
- Plaatselijke hyperhidrosis, begint meestal in de puberteit, vermindert gewoonlijk rond het veertigste levensjaar en verdwijnt op late leeftijd. De meest voorkomende vormen doen zich voor op de voeten, de handen (palmoplantaire hyperhidrosis) en de oksels (axillaire hyperhidrosis).
- Plantaire hyperhidrosis komt vooral voor bij jonge mannen en kan leiden tot complicaties door ontstekingen (bacteriën of schimmels). Op termijn kan dit type hyperhidrosis voor een heuse erosie van de voetzolen zorgen. 25% van de mensen met palmaire of plantaire hyperhidrosis hebben er ook last van in de oksels.

Vorige pagina

Artikel gepubliceerd door op 11/06/2007 - 23:00

Bronnen: Enquête IPSOS l'Oréal 1999 bij 23.000 vrouwen

Vindt u het artikel interessant?
 
Becommentarieer dit artikel 
Preview

*Verplicht in te vullen om een reactie te versturen

Gegevensbescherming

Pub