Als we het woord "tabak" horen, denken we meteen aan nicotine, waaraan we de meeste schadelijke effecten van de sigaret toeschrijven. Maar klopt dat wel? Welke effecten mogen we daadwerkelijk toeschrijven aan nicotine?
Juist.
Nicotine verhoogt het calorieverbruik (200 kcal). Bovendien remt ze de insulinesecretie af, waardoor de bloedsuikerspiegel stijgt en de eetlust vermindert.
Fout.
Nicotine werkt in op bijna alle fysiologische lichaamssystemen (hersenen, bloedsomloop, insulineproductie, hormoonafscheiding enz.), maar veroorzaakt op zich geen kanker. Wel de kankerverwekkende stoffen in rook (koolwaterstoffen, zware metalen, nitrosamines, ...), die tot de teerfamilie behoren. Ze verhogen trouwens niet alleen het risico op longkanker, maar ook op andere kankers: blaas-, slokdarm-, colon-, eierstokkanker enz.
06/06/2006
Lees ook :
-