- Favorieten
-
Delen
Naar een vriend sturenNAAR EEN VRIEND STUREN close
Boodschap ter attentie van de internetbezoeker die zijn formulier invult
Hoe groot is de kans dat u nierstenen krijgt? - Afprinten
Hoe groot is de kans dat u nierstenen krijgt?
Wie zijn de risicopersonen?
Een nierkoliek is een pijnlijke niercrisis die vaak voorkomt en wordt uitgelokt door de vorming van gruis in de nieren. Geschat wordt dat 10% van de bevolking vroeg of laat te kampen krijgt met een nierkoliek. Wie zijn de risicopersonen? We zetten enkele feiten op een rijtje.
- Mannen krijgen twee keer zo vaak te maken met nierstenen dan vrouwen.
- Nierkolieken treden vaak op bij veertigjarigen.
- Mensen met een persoonlijk antecedent van nierkolieken. Bijna 50% van de mensen die een nierkoliek krijgen, hervallen binnen tien jaar.
- Bij familiale voorgeschiedenis van nierkolieken.
- Mensen met bepaalde nierziekten.
- Mensen met bepaalde stofwisselingsziekten: cystinurie, glutenintolerantie, hyperoxalurie, hypercalcemie, hyperparathyroïdie, enz.
- Mensen met een te hoge bloeddruk. Verhoogde bloeddruk verdubbelt het risico op nierstenen.
- Mensen die herhaaldelijk last hebben van urinewegeninfecties.
- Mensen die heel weinig drinken. Geconcentreerde urine werkt de vorming van nierstenen in de hand.
- Mensen die in warme landen leven of in zeer warme omgevingen werken (koks bijvoorbeeld).
- Mensen die bepaalde geneesmiddelen nemen, waaronder diuretica en zuurremmende geneesmiddelen op basis van calcium.
- Mensen met een te eiwitrijke voeding (eiwitten verhogen de hoeveelheid calcium, oxalaat en urinezuur in de urine en verminderen het citraat, een beschermend element).
- Mensen met een calciumtekort (anders dan algemeen wordt gedacht, beschermt de kalk in de voeding tegen nierstenen).
Als u aan een van deze criteria beantwoordt en niets aan deze risicofactoren kunt veranderen, is de hoeveelheid vocht die u opneemt de beste preventie tegen nierstenen. Met andere woorden: drink veel (water, fruitsap, bouillon, thee) en regelmatig - minstens twee liter per dag, gespreid over de hele dag.
Voor de rest hangt de preventie af van de aard van de stenen. Dat wil zeggen dat men in veel gevallen al een eerste nierkoliek moet hebben gehad om de samenstelling van de nierstenen te kennen. Het kan gaan om calciumoxalaat, calciumfosfaat, struviet, urinezuur of cystine.


