Aspirine kan hartinfarct voorkomen
Elke dag een aspirientje helpt hartaanvallen te voorkomen. Dat is zo bij gekende hartpatiënten, maar misschien ook bij mensen die nog nooit iets aan hun hart hebben gehad.
- Aspirine tegen een nieuwe hartaanval (secundaire preventie)
- Aspirine ook nuttig bij ‘primaire preventie’?
- Nadelen aspirine afwegen tegen voordelen
Aspirine tegen een nieuwe hartaanval (secundaire preventie)
Dat aspirine bij hartpatiënten helpt tegen een nieuwe hartaanval, is al tientallen jaren gekend. Aspirine of acetylsalicylzuur vermindert het samenklitten van de bloedplaatjes, waardoor het bloed ‘dunner’ wordt.
Bij mensen met hart- en vaatziekten kunnen de slagaders vernauwd zijn door het neerzetten van de vetten in de wand van het bloedvat. Bij dergelijke atherosclerose of slagaderverkalking kan er minder bloed en dus ook minder zuurstof passeren. Bij een hartinfarct of bij een beroerte in de hersenen (cerebrovasculair accident) kan er zelfs helemaal geen bloed meer passeren. Om dat te voorkomen, wordt aspirine toegediend om het bloed te verdunnen, en dat aan mensen die eerder al een beroerte of een infarct hebben overleefd. Deze vorm van preventie wordt ook ‘secundaire preventie’ genoemd.
Hart- en vaatziekten zijn een van de belangrijkste doodsoorzaken in de geïndustrialiseerde wereld: in de Europese Unie liggen ze aan de basis van 42% van alle sterfte. (1)
Aspirine ook nuttig bij ‘primaire preventie’?
Een recente studie (2) bevestigt dat aspirine ook nuttig kan zijn bij de ‘primaire preventie’ van beroertes en hartaanvallen. Anders gezegd, aspirine voorkomt ook beroertes en hartaanvallen bij mensen die nooit eerder een hartinfarct of beroerte hadden, maar daar wel een verhoogd risico op liepen, Dat zijn bijvoorbeeld mensen met overgewicht of obesitas (een BMI groter dan 25, resp. 30), mensen met suikerziekte, mensen die roken, mensen met een hoge bloeddruk of mensen met familieleden met hart- en vaatziekten.
Uit de studie bleek dat aspirine het aantal niet-fatale hartaanvallen met 19% vermindert. Of aspirine ook het aantal dodelijke hartinfarcten vermindert, kon niet met zekerheid uit de resultaten besloten worden.
(2) Bartolucci AA, Tendera M, Howard G. Meta-Analysis of Multiple Primary Prevention Trials of Cardiovascular Events Using Aspirin. Am J Cardiol. 2011 Apr 7. [Epub ahead of print]
Pub
Uw interactief gedeelte over
Neem deel aan de meest actieve discussies
-
Door ricardo1961 08/04/2012 - 18h26
1423 raadplegingen -
Bij het ouder worden gaat de opbouw van het kraakbeen trager dan de afbraak.Dit komt door het ...
Door vink 07/05/2012 - 10h01
617 raadplegingen -
Hoi, graag zou ik wat kilo's kwijt geraken, maar ik weet niet op welke manier ik het makkelijkst ...
Door Sofie 19/01/2011 - 16h01
6704 raadplegingen -
IK HEB REEDS 10 J DIE ZIEKTE 3 JAAR WEER GEWERKT MAAR NU KAN HET NIET MEER VEEL PIJN STA WEER OP ...
Door kenzie 01/03/2012 - 16h37
2013 raadplegingen
-
Door Lisa 23/05/2012 - 22h48
4 raadplegingen -
Mijn vriend heeft enkele maanden geleden een bacterie in zijn maag gehad waar hij kanker van kon ...
Door Lisa 23/05/2012 - 13h36
12 raadplegingen -
Graag zou ik willen weten of het hormonaal spiraaltje dat 125 € kost, ook bestaat als generisch...
Door Hijo-de-la-luna 15/05/2012 - 20h48
47 raadplegingen -
Onze zoon van bijna 10 is nog niet zindelijk 'snachts. Na diverse pogingen met de plaswekker ...
Door Nanne 14/05/2012 - 08h18
96 raadplegingen -
Bij het ouder worden gaat de opbouw van het kraakbeen trager dan de afbraak.Dit komt door het ...
Door vink 07/05/2012 - 10h01
617 raadplegingen







