• rating
    • rating
    • rating
    • rating
    • rating
    1 mening
  • Raadplegingen (9102)
  • Commentaren (0)

AIDS

AIDS

9. Begeleiding

Er zijn diverse instanties die zich richten op het adviseren en/of begeleiden van seropositieve mensen en mensen met AIDS. De persoonlijke opvang, begeleiding en ondersteuning kan in eerste instantie plaatsvinden door familie, vrienden en kennissen. Maar er zijn ook 'buddies', vrijwilligers die voor een langere periode mensen met HIV en AIDS ondersteunen. Voorzover je er met de eigen omgeving niet uitkomt, kan altijd met de huisarts worden besproken, welke professionele hulpverlening kan worden geboden. Bijvoorbeeld in de vorm van huisartsenzorg, wijkverpleging, gezinsverzorging, maatschappelijk werk, RIAGG, enzovoort. Voor meer gespecialiseerde hulp, bijvoorbeeld medicijnen en speciale therapie, kan verwijzing naar het ziekenhuis van belang zijn. Voor langdurige verpleging is er de mogelijkheid van het verpleeghuis. Voor meer informatie hierover kun je terecht bij de ÏIDS-Infolijn en bij de HIV Vereniging. Verder is het goed erop te wijzen dat in diverse plaatsen gespreksgroepen en ontmoetingsplaatsen (HIV-Cafés) bestaan voor mensen die seropositief zijn of AIDS hebben.

10. Behandeling

Op het moment is er nog geen inenting of vaccinatie tegen AIDS mogelijk. Het is tot op heden onduidelijk of ingeënt wordt) snel wordt ontwikkeld. Een werkzaam vaccin zal waarschijnlijk nog lang op zich laten wachten. Er bestaan helaas nog geen medicijnen om AIDS te genezen. Bepaalde ziekteverschijnselen kunnen (tijdelijk) behandeld worden. Het vinden van een middel dat AIDS geneest is ingewikkeld. Wel zijn er thans geneesmiddelen beschikbaar die meestal als een cocktail, dus een combinatie van verschillende middelen, worden gebruikt, waardoor de ernst van de ziekteverschijnselen wordt verminderd en de levensverwachting aanmerkelijk langer wordt. Een middel dat tot nu toe lijkt te werken, is zidovudine, ook wel AZT genoemd. Dit middel remt de vermeerdering van het virus. Veel mensen met AIDS hebben baat bij AZT, maar de verbetering is meestal van korte duur. Thans wordt een cocktail van AZT-achtige middelen (4 anti-virusmiddelen) gegeven waarbij gehoopt wordt dat de kwaliteit van het leven in belangrijke mate zou kunnen verbeteren. Naast de bovenstaande antivirale middelen worden er middelen gebruikt die de verschijnselen van AIDS helpen bestrijden (longontsteking, tuberculose). Dit gebeurt veelal met antibiotica. Intussen zoekt men nog steeds verder. Nieuwe middelen waarmee geëxperimenteerd wordt, lijken minder bijwerkingen te vertonen dan AZT. Enkele van de nieuwe middelen worden thans ook in ons land toegepast en onderzocht op hun werkzaamheid. Dit vereist langdurig en zorgvuldig onderzoek, zowel in wetenschappelijke laboratoria als in de ziekenhuizen waar men ervaring opdoet met de toepassing van de geneesmiddelen.

Artikel gepubliceerd door op 18/02/2003

Bronnen: Medica Press

Deze fiche maakt deel uit van de gids Gids Ziekten en aandoeningen, rubriek Bloed, stofwisseling, allergies, andere ziekten

Vindt u het artikel interessant?
 
spreek mee op E-gezondheid
Preview

*Verplicht in te vullen om een reactie te versturen

Gegevensbescherming

Pub

De internetgebruikers die dit artikel hebben gelezen raadpleegden ook

Uw interactief gedeelte over Ziekten

Neem deel aan de meest actieve discussies